Kiedy zlecenia bez VAT
Jeśli strony pisemnie postanowią, że za rezultat pracy odpowiada zlecający i będzie ona wykonywana pod jego kierownictwem oraz w czasie i miejscu przez niego wyznaczonym, to taka umowa nie jest objęta podatkiem od towarów i usług
Niektóre czynności wykonywane w ramach umów cywilnoprawnych nie są opodatkowane VAT. Do takich umów należą m.in. umowy cywilnoprawne, o których mowa w art. 13 pkt 2-9 ustawy o PIT.
Takie umowy należą do źródeł przychodów z działalności wykonywanej osobiście.
Wykonywana osobiście
Za przychody z takiej działalności uważa się m.in. przychody uzyskane na podstawie umowy–zlecenia lub umowy o dzieło zawartej wyłącznie z osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, osobą prawną i jej jednostkami organizacyjnymi oraz jednostkami organizacyjnymi niemającymi osobowości prawnej.
Za działalność wykonywaną osobiście nie uważa się umowy – zlecenia (umowy o dzieło) zawartej między dwiema osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej.
Działalność gospodarcza
Ustawa o PIT oraz ustawa o VAT wskazują, jakich czynności nie uznaje się za działalność gospodarczą.
Według art. 5b ustawy o PIT za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
- odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,
- są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta