Wprowadzenie nowego składnika pensji
Zmiana regulaminu wynagradzania, układu zbiorowego pracy, umowy o pracę lub innego aktu ustanawiającego stosunek pracy, polegająca na przyznaniu pracownikom nowego składnika płacy, inaczej wpływa na wynagrodzenie oraz ekwiwalent za urlop wypoczynkowy niż na zasiłek chorobowy
Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy
Ustanowienie nowego zmiennego składnika wynagrodzenia za okresy nie dłuższe niż miesiąc (np. premii, dodatku) powoduje, że trzeba się wspomóc regułą z § 11 ust. 2 rozporządzenia urlopowego. Zgodnie z nią, jeżeli przed rozpoczęciem urlopu zatrudniony otrzymał nowy składnik za okres krótszy niż 3/12 miesięcy przypadających przed miesiącem rozpoczęcia urlopu, do podstawy wlicza się go w kwocie wypłaconej za okres faktycznie przepracowany przed miesiącem rozpoczęcia wypoczynku.
Komplikacje powstają, kiedy firma wdraża nowy składnik zmienny za okres nie dłuższy niż miesiąc w trakcie pobytu pracownika na urlopie wypoczynkowym. Wtedy odrębnie trzeba ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia za urlop przypadający przed zmianą i po jej wprowadzeniu.
Przykład 1
Wejście w życie w trakcie urlopu
Pani Iza, zatrudniona na pełny etat, w lipcu poszła na 7 dni urlopu wypoczynkowego (12 – 22 lipca 2013 r.). Do 16 lipca 2013 r. otrzymywała wyłącznie wynagrodzenie zasadnicze 1700 zł brutto miesięcznie. Jednak 17 lipca 2013 r. weszła w życie korekta regulaminu płac, dodająca nowy składnik – zmienne premie miesięczne wahające się od 10 do 700 zł miesięcznie brutto.
Stosujemy tu wprost zasadę z § 11 ust. 2 rozporządzenia urlopowego, oddzielnie szacując podstawę pensji za urlop
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta