Roszady w zmiennych składnikach
Gdy w miejsce premii wypłacanej w różnej wysokości wchodzi inny zmienny element płacy, zwykle trzeba przeliczyć podstawę pensji i ekwiwalentu urlopowego. Taka zmiana nie ma jednak wpływu na wysokość zasiłku chorobowego
Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy
Zamiana premii czy innego zmiennego składnika należnego za okres nie dłuższy niż miesiąc na inny składnik zmienny przysługujący z tą samą częstotliwością to klasyczny przykład, o którym mowa w § 10 rozporządzenia urlopowego. W świetle tego przepisu, jeśli taka modyfikacja ma miejsce przed rozpoczęciem urlopu wypoczynkowego (w okresie, z którego ustala się podstawę wymiaru pensji za urlop) lub w miesiącu wykorzystywania tego wolnego, podstawę wymiaru trzeba ustalić na nowo, z uwzględnieniem tej zmiany.
Przykład 1
Prowizja zamiast procentu
W czerwcu 2013 r. pani Pola, zatrudniona na 4/5 etatu, przebywała przez 4 dni robocze na urlopie wypoczynkowym. Według grafiku przepracowałaby wówczas 25 godzin. Do końca kwietnia 2013 r. osiągała wynagrodzenie zasadnicze 1500 zł brutto miesięcznie i zmienne premie miesięczne wahające się od 1 do 40 proc. pensji podstawowej.
Podstawę płacy za urlop w czerwcu 2013 r. należałoby zasadniczo obliczyć z łącznej kwoty zmiennej premii wypłaconej w maju, kwietniu i marcu 2013 r. Jednak od 1 maja 2013 r. w miejsce premii procentowej pracodawca przyjął prowizyjną, według stawki 90 zł od sprzedanej tony oferowanych produktów chemicznych.
W konsekwencji okres, z którego należy ustalić podstawę urlopową, nie ulega
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta