Krótki okres zatrudnienia przed uzyskaniem uprawnień
Jeśli podwładny podjął pracę niedawno, tak że nie da się obliczyć podstawy wymiaru pensji i ekwiwalentu za urlop oraz zasiłku w standardowy sposób, najczęściej trzeba ją liczyć według czasu faktycznie przepracowanego
Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy
Służby płacowe firm mają kłopoty z naliczaniem wynagrodzenia za urlop pracownika, który na wypoczynek poszedł niedługo po podjęciu stosunku pracy, np. drugiego miesiąca zatrudnienia. Składnik w stałej stawce miesięcznej przyjmuje się wówczas w kwocie należnej w miesiącu przejścia na urlop, bez żadnych przeliczeń z tytułu wypoczynku.
Ruchome składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy nie dłuższe niż miesiąc należy wtedy uwzględnić w podstawie wymiaru płacy urlopowej w kwocie wypłaconej za miesiąc faktycznie przepracowany przed miesiącem rozpoczęcia wypoczynku (§ 11 ust. 2 rozporządzenia urlopowego).
W tej konkretnej sytuacji do podstawy urlopowej wliczamy zatem składniki zmienne za okresy nie dłuższe niż miesiąc w wysokości rzeczywiście uiszczonej za pierwszy miesiąc pracy, choćby zatrudniony nie przepracował go w pełni. Następnie trzeba je podzielić przez liczbę godzin faktycznie przepracowanych w pierwszym miesiącu zatrudnienia, uzyskując godzinową stawkę.
Przykład 1
Wakacje w drugim miesiącu współpracy
Pani Kamila podjęła pracę w spółce 1 czerwca 2013 r. w pełnym wymiarze czasu. Na 4 dni urlopu wypoczynkowego poszła w lipcu 2013 r., podczas którego powinna – zgodnie z rozkładem – przepracować 32 godziny.
Dostaje
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta