Uzupełnianie podstawy wymiaru za czas nieprzepracowany
Bazę do obliczeń należy uzupełnić, jeśli zatrudniony nie przepracował pełnego okresu branego do ustalenia podstawy ekwiwalentu za urlop lub zasiłku chorobowego. Przy pensji urlopowej trzeba jedynie zastąpić puste miesiące
Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy
Duży problem w praktyce wzbudza kwestia uzupełniania podstawy wymiaru różnych świadczeń. Nie mamy tu do czynienia z klasycznym uzupełnianiem podstawy wymiaru wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.
Podstawa ta ma odzwierciedlać faktyczne wynagrodzenie, jakie podwładny by uzyskał, gdyby w trakcie urlopu pracował. Ustalamy ją tak, że wynagrodzenie faktycznie wypłacone pracownikowi w okresie referencyjnym (3 do maksymalnie 12 miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia wypoczynku) dzielimy przez liczbę godzin faktycznie przepracowanych. Nie zachodzi tu więc potrzeba uzupełnienia podstawy. Jest to niezbędne tam, gdzie podstawa wymiaru uosabia średnią arytmetyczną pensję miesięczną bądź jej wielokrotność, a tak właśnie jest przy ekwiwalencie urlopowym i zasiłku chorobowym.
Obliczając pensję za urlop wypoczynkowy, musimy jedynie czasami zastąpić tzw. pusty miesiąc innym – najbliższym i go poprzedzającym. Nie jest to jednak typowy przypadek uzupełniania kwoty podstawy wymiaru, lecz tylko zamiana miesięcy przyjmowanych do tej podstawy.
Pusty jest pełny miesiąc występujący w okresie obliczania podstawy, podczas którego pracownikowi w ogóle nie przysługiwały zmienne skład- niki płacy za okresy nie dłuższe niż miesiąc.
W takiej sytuacji każdy pusty miesiąc należy wyłączyć z podstawy wymiaru pensji za wypoczynek, przyjmując w zamian...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta