Pozwy zbiorowe w nieruchomościach
Czy warto zebrać grupę klientów poszkodowanych przez dewelopera, wykonawcę osiedla lub bank i złożyć pozew zbiorowy?
Pierwszy w Polsce pozew zbiorowy zakończył się niedawno po myśli klientów BRE Banku. Przypomnijmy, że chodziło o oprocentowanie kredytów we frankach szwajcarskich i zarzuty ponad 1 tys. klientów, że bank nie wykonał należycie umowy. Co ten wyrok sądu oznacza dla konsumentów na rynku nieruchomości, którzy noszą się z zamiarem pójścia śladem klientów banku?
Mariusz Zając: Wyrok sądu pierwszej instancji w sprawie klientów BRE Banku, będący jednym z pierwszych skutecznie przeprowadzonych postępowań grupowych w Polsce, daje nadzieje konsumentom, także na rynku mieszkaniowym, na skuteczniejsze dochodzenie swoich roszczeń przeciwko deweloperom oraz innym przedsiębiorcom. Trzeba pamiętać, że możliwość dochodzenia roszczeń w trybie postępowań grupowych jest stosunkowo nowym rozwiązaniem w polskim prawie, a zatem dopiero teraz pierwsze sprawy znajdują swój finał. Ponadto niektóre z pierwszych kierowanych do sądów pozwów grupowych były odrzucane z przyczyn formalnych, co być może zniechęciło do tej metody dochodzenia roszczeń.
Jednak w mojej ocenie dla konsumentów na rynku nieruchomości istotniejsze znaczenie aniżeli rozstrzygnięcie Sądu Okręgowego w Łodzi w sprawie klientów BRE Banku ma postanowienie Sądu Apelacyjnego w Warszawie (o czym „Rzeczpospolita" pisała 11 czerwca 2013 r.). We wspomnianym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta