Po urlopie wychowawczym i bezpłatnym
Nieodpłatna nieobecność w pracy trwająca cały miesiąc skutkuje tym, że pomija się, go licząc podstawę wymiaru zarówno wynagrodzenia i ekwiwalentu za urlop, jak i zasiłku chorobowego
Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy
Jeżeli w okresie, który wchodzi do podstawy pensji za urlop (3 do 12 miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia wypoczynku), pracownikowi nie przysługiwały żadne zmienne składniki za okresy nie dłuższe niż miesiąc, miesiąc ten trzeba wyłączyć z tej podstawy jako „pusty".
W zamian trzeba wziąć pod uwagę najbliższy poprzedni miesiąc, za który podwładny dostał takie składniki. Dotyczy to sytuacji, gdy np. przez cały miesiąc kalendarzowy/miesiące kalendarzowe przebywał na urlopie macierzyńskim, wychowawczym bądź bezpłatnym (§ 11 ust. 1 rozporządzenia urlopowego).
Urlop macierzyński, wychowawczy albo bezpłatny obejmujący część miesiąca nie powoduje takich skutków. Otrzymane za takie miesiące składniki zmienne (należne za okresy nie dłuższe niż miesiąc) wlicza się wtedy do podstawy pensji urlopowej na standardowych zasadach – w łącznej kwocie wypłaconej pracownikowi w ciągu 3 miesięcy przypadających przed miesiącem rozpoczęcia urlopu.
Przykład 1
Urlop wychowawczy i bezpłatny
W lipcu 2013 r. pani Franciszka, zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy, korzystała z 7 dni urlopu wypoczynkowego. Zgodnie z rozkładem czasu pracy powinna wtedy przepracować 56 godzin. Otrzymuje 2100 zł brutto wynagrodzenia zasadniczego i zmienne dodatki motywacyjne wynoszące
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta