Koniec ery stabilnych karier
Dużą szansą dla młodych i bardzo dojrzałych menedżerów są wschodzące rynki – mówi prezydent Światowego Stowarzyszenia Konsultantów Executive Search (AESC) w rozmowie z Anitą Błaszczak.
Rz: Według sondażu waszego portalu kariery BlueSteps na świecie ponad trzy czwarte jego użytkowników – menedżerów wyższego szczebla – jest gotowych z miejsca zmienić pracę, jeśli pojawi się odpowiednia okazja, a co drugi aktywnie szuka nowego zajęcia. Czy to efekt pokryzysowych zmian w firmach?
Nie tylko. Nowe możliwości, czyli zwykle większa odpowiedzialność, wyższa pozycja, są silnym motywatorem dla menedżerów wyższego szczebla. Wśród nich zawsze niezależnie od sytuacji widać dość duże zainteresowanie zmianą pracy. To efekt współczesnej kultury w świecie międzynarodowego menedżmentu, gdzie ludzie stale szukają nowych wyzwań. W zasadzie skończyła się idea stabilnych karier. To ogromna zmiana. Nawet w tradycyjnych dużych firmach ludzie wiedzą, że szybko mogą stracić pracę. Stabilność i lojalność odeszły już w przeszłość. Coraz częściej działa się na zasadach realizacji projektów – niekiedy kilkuletnich – ale projektów. Ludzie oswoili się z ryzykiem wewnątrz firmy, więc mogą być bardziej otwarci na dodatkowe ryzyko z zewnątrz. Są już przygotowani na to, że nawet ośmiokrotnie w trakcie swojej kariery zmienią pracę. Rośnie tu rola firm executive search, które mogą zidentyfikować rozczarowane talenty gotowe rozważyć nowe możliwości w innej korporacji albo w mniejszej firmie.
Tempo zmian jest dziś tak szybkie, że ludzie, którzy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta