Obniżka lub podwyżka wynagrodzenia
Jeśli zarobki pracownika zostały zmniejszone lub podwyższone podczas miesięcy przyjmowanych do podstawy wymiaru pensji lub ekwiwalentu urlopowego, podstawę trzeba przeliczyć stosownie do nowych stawek. Ta sytuacja powoduje przeliczenie zasiłku tylko wtedy, gdy towarzyszyła jej zmiana wymiaru czasu pracy
Płaca za urlop wypoczynkowy
Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy ma odzwierciedlać zarobki, jakie pracownik otrzymałby, gdyby w tym czasie pracował. Zasadzie tej zostały podporządkowane reguły ustalania podstawy wymiaru pensji za urlop. Jeśli więc przed rozpoczęciem wypoczynku wynagrodzenie zatrudnionego wzrosło lub uległo redukcji, ruchy te mają bezpośredni wpływ zarówno na wymienioną podstawę wymiaru, jak i na samą płacę urlopową.
Stałe stawki miesięczne
Podstawę wymiaru pensji za urlop tworzą wyłącznie zmienne składniki poborów przysługujące pracownikowi za okresy nie dłuższe niż miesiąc (ruchome premie lub dodatki miesięczne, składniki godzinowe, dobowe, tygodniowe, akordowe, prowizyjne, zadaniowe itd.). W miesiącu, kiedy zatrudniony korzystał z urlopu wypoczynkowego, składniki w stałej stawce miesięcznej przyjmuje się w kwocie należnej za ten miesiąc, bez żadnych przeliczeń podstawy płacy urlopowej (§ 7 ogólnego rozporządzenia urlopowego).
Podniesienie bądź zmniejszenie pensji zasadniczej czy innego składnika wynagrodzenia, określonych w stałej stawce miesięcznej, nie powoduje odejścia od standardowych zasad kalkulacji podstawy wymiaru wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy. Nie ma przy tym znaczenia, czy ruchy te nastąpiły w miesiącach wliczanych do tej podstawy, czy też już w miesiącu korzystania z wolnego. Obojętne jest również...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta