Zmiana zasad naliczania miesięcznej premii
Jeśli premia zmieni charakter ze stałej na zmienną lub odwrotnie, podstawę wymiaru wynagrodzenia i ekwiwalentu za wypoczynek należy ustalać według czasu faktycznie przepracowanego. Reguła ta nie ma zastosowania do zasiłku chorobowego
Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy
O tym, jak postępować w razie zmiany w zmiennych składnikach płacy za okresy nie dłuższe niż miesiąc ,mówi § 10 rozporządzenia urlopowego. Jeśli zmiany w ich wysokości nastąpiły w okresie, z którego ustala się podstawę wymiaru pensji za urlop i zostały one wprowadzone, zanim pracownik rozpoczął urlop wypoczynkowy lub w miesiącu wykorzystywania tego wolnego, podstawę wymiaru pensji za urlop trzeba przeliczyć z uwzględnieniem tych modyfikacji.
Przepis ten odnosi się jednak wyłącznie do zmiennych składników przysługujących za okresy nie dłuższe niż miesiąc – np. ruchomych dodatków i premii o charakterze miesięcznym (tworzących podaną podstawę). Nie dotyczy to zatem przekształcenia składnika w stałej stawce miesięcznej w składnik zmienny za okresy nie dłuższe niż miesiąc – np. premii w stałej stawce w ruchomą. Rozporządzenie urlopowe milczy na temat takiego ruchu płacowego. Mamy wtedy do czynienia tak naprawdę z likwidacją składnika w stałej stawce miesięcznej i wprowadzeniem zmiennego za okresy nie dłuższe niż miesiąc. A taka sytuacja musi znaleźć odzwierciedlenie w podstawie wymiaru pensji urlopowej.
Należy wtedy zastosować posiłkowo § 11 ust. 2 rozporządzenia urlopowego. Zgodnie z nim, jeżeli przed rozpoczęciem urlopu zatrudniony otrzymał nowy składnik zmienny (maksymalnie miesięczny) za okres krótszy niż 3 (do 12)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta