Nie ma etatu, ale są pieniądze
OBOWIĄZKI | Szef nie może odmówić udzielenia urlopu rodzicielskiego, nawet jeśli angaż podwładnego skończy się po kilku dniach korzystania z tego przywileju. Po utracie posady pracownik dostanie jednak zasiłek macierzyński.
- Zatrudniamy pracownicę na umowę terminową do końca roku. 1 lipca urodziła dziecko i do połowy listopada będzie na dodatkowym urlopie macierzyńskim. Złożyła wniosek o udzielenie jej pełnego 26-tygodniowego urlopu rodzicielskiego. Czy mamy go uwzględnić, skoro jej angaż kończy się w grudniu? Czy jeśli go zaakceptujemy, narazimy się na przedłużenie umowy o pracę i przekształcenie jej w bezterminową? Za jaki czas mamy pracownicy wypłacać zasiłek macierzyński? – pyta czytelniczka.
Sam fakt wygaśnięcia umowy terminowej w trakcie udzielonego urlopu rodzicielskiego nie jest podstawą odmówienia podwładnej prawa do tego uprawnienia. Zgodnie z art. 1821a k.p. urlopu rodzicielskiego udziela się maksymalnie w 3 częściach, przy czym każda z nich musi mieć minimum 8 tygodni. Jeśli urlop rodzicielski miałby trwać krócej niż 8 tygodni, to co do zasady nie ma możliwości jego wykorzystania. Chyba że dzieje się to przy finiszu zatrudnienia.
Bez przedłużenia angażu
W takim wypadku w opinii resortu pracy wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego szef musi uwzględnić pod warunkiem, że spełnione są wszystkie wymogi formalne. Chodzi m.in. o to,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta