Przedsiębiorca może określić rodzaj regulowanego przez siebie zobowiązania
PRAWO CYWILNE | Zaliczenie długu pozwala na przypisanie tego, co dłużnik świadczył na poczet poszczególnych jego zobowiązań. Prowadzi to do ich wygaśnięcia w odpowiedniej wysokości.
Anna Borysewicz
W świetle art. 451 kodeksu cywilnego dłużnik, mający wobec tego samego wierzyciela kilka długów tego samego rodzaju, może przy spełnieniu świadczenia wskazać, który dług chce zaspokoić >patrz wzór oświadczenia dłużnika o sposobie zarachowania. Wskazany przepis ma zatem zastosowanie, gdy występuje tożsamość stron (ustalana na chwilę wykonania świadczenia, które niedostatecznie pokrywa wszystkie długi), kilka jednorodzajowych długów, a dobrowolne (nie zaś regulowane w drodze egzekucji) świadczenie dłużnika nie wystarcza na ich pełne zaspokojenie. Nie ma przy tym znaczenia, z jakiego powodu dłużnik i wierzyciel uzyskał swój status. Może to więc nastąpić np. wskutek dziedziczenia, przejęcia długu, czy cesji wierzytelności. Dopiero jednorodzajowość długu umożliwia dokonanie zarachowania. W praktyce dotyczy to więc sytuacji, gdy przedmiotem długu są pieniądze albo rzeczy określone co do gatunku, tej samej jakości. Zaliczenie to pozwala na przypisanie tego, co dłużnik świadczył na poczet poszczególnych długów, doprowadzając do ich wygaśnięcia w odpowiedniej wysokości.
To, co przypada na poczet danego długu, wierzyciel może przede wszystkim zaliczyć na związane z tym długiem zaległe należności uboczne (np. odsetki) oraz na zalegające świadczenia główne (np. przy najmie, gdy następuje zaliczenie wpłaconej kwoty na poczet czynszu należnego za jeden z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta