Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Innowacje – priorytetem

12 sierpnia 2013 | Dobra Firma
Grażyna Henclewska
źródło: Rzeczpospolita
Grażyna Henclewska
Ales Bartunek
źródło: Rzeczpospolita
Ales Bartunek
Agata Wacławik-Wejman
źródło: Rzeczpospolita
Agata Wacławik-Wejman
Adam Powiertowski
źródło: Rzeczpospolita
Adam Powiertowski
Mariusz Sosnowski
źródło: Rzeczpospolita
Mariusz Sosnowski
źródło: Rzeczpospolita

Akcja „Rz” | By w Polsce było więcej innowacji, nie wystarczą pieniądze. Musi się zmienić zarówno administracja, jak i firmy.

1. Najważniejsze bariery

Pod względem innowacyjności Polska zajmuje dosyć odległą, 60. pozycję. Na taką ocenę wpływa przede wszystkim nienajlepsza współpraca między uczelniami a przemysłem (67. miejsce), stosunkowo niskie prywatne wydatki na badania i rozwój (88. miejsce) oraz niewielkie publiczne zakupy zaawansowanych technologii (101. miejsce).

2. Wsparcie publiczne

Nic dziwnego, że rządowe programy wsparcia innowacji skupione są przede wszystkim na zachęcaniu firm do większych wydatków na działalność badawczą i poprawę współpracy między nauką i biznesem. – Aby systematyczne i skuteczne stymulować wzrost sektora B+R finansowanego ze środków prywatnych, uruchomiliśmy pionierski program BRIdge VC, którego założeniem jest partnerska współpraca z funduszami inwestycyjnymi wysokiego ryzyka – opisuje jedno z działań zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Leszek Grabarczyk. Szczególnie duże znaczenie będą miały innowacje i działalność B+R w nowym rozdaniu dotacji z funduszy UE na lata 2014–2020.

3. Więcej ulg?

Ale fundusze UE nie starczą dla wszystkich, zresztą niosą pewne ograniczenie (np. możliwości decydowania, co jest, a co nie jest innowacją przez urzędnika) dla wszystkich. Eksperci postulują więc wprowadzenie np. ulg podatkowych na innowacje. – Państwo ma spore...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9611

Wydanie: 9611

Spis treści
Zamów abonament