Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Orkiestra nie przestała grać

07 września 2013 | Plus Minus | Adam Tycner
autor zdjęcia: Andrzej Krauze
źródło: Plus Minus
autor zdjęcia: Andrzej Krauze
źródło: Plus Minus

Sukces komunistycznych służb w dławieniu informacji o czynie Siwca został osiągnięty niewielkim nakładem sił.

„Jest oczywiście możliwe, że inżynier z Przemyśla spalił się żywcem na stadionie warszawskim, ale gdyby to się stało, cała Warszawa wiedziałaby o tym w ciągu kilku godzin. Miasto huczy od pogłosek i plotek wszelkiego rodzaju, a Radio Wolna Europa (Polacy nazywają je Warszawa Zachodnia) ma przedziwne sposoby zdobywania wiadomości i wysyłania ich z powrotem na użytek tych, którzy jeszcze nie słyszeli. Nie mogę po prostu uwierzyć, aby nie dotarło do Radia Wolna Europa albo prasy zachodniej to, co znane jest całej Warszawie". Taki list napisał czytelnik William Woods do redakcji angielskiego tygodnika „New Statesman and Nation", który w lutym 1969 roku zamieścił informację o samospaleniu Ryszarda Siwca. Wątpliwości były uzasadnione. Od wydarzeń na warszawskim Stadionie Dziesięciolecia minęło pięć miesięcy, a dotąd odnotowała je tylko jedna zachodnia gazeta – francuski „Le Nouvel Observateur". Tygodnik napisał o sprawie Siwca w styczniu 1969 roku, gdy w Pradze czeski student Jan Palach dokonał samospalenia w akcie protestu przeciwko inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację.

Niewiara

Trudno się dziwić ostrożnemu podejściu zachodnich dziennikarzy do sensacyjnej wiadomości, skoro milczało na ten temat najlepiej poinformowane o wydarzeniach w Polsce Radio Wolna Europa. Rozgłośnia nadała relację z wydarzeń w Warszawie dopiero w kwietniu 1969 roku, czyli siedem miesięcy po...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9633

Wydanie: 9633

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament