Bestsellery
1. Po „Alibi na szczęście" i „Krokach na szczęście" w trzecim tomie trylogii Anny Ficner-Ogonowskiej „Zgoda na szczęście" (Znak) występująca w roli Anioła Stróża Pani Irenka do pomocy otrzymuje Ciocię Anię. I jest już tak szczęśliwie, że bardziej być nie może, chyba że trylogia okaże się niebawem tetralogią, czego bynajmniej nie wykluczam.
2. Trochę prostej, a dramatycznej statystyki z budzącego niezwykłe spory i polemiki „Obłędu '44" Piotra Zychowicza (Rebis): „W sumie podczas Powstania Warszawskiego poległo 18 tysięcy polskich żołnierzy. Gwałtowną śmiercią zginęło zaś 150 tysięcy cywilów. (...) Niemcy w Powstaniu Warszawskim stracili 1,6 tysiąca żołnierzy. Historycy na ogół zaokrąglają tę liczbę do dwóch tysięcy. Wciąż jest to jednak mniej niż w niewielkiej potyczce na froncie wschodnim, która nie zasługiwała nawet na to, żeby ją odnotować w dzienniku korpusu czy armii. Wystarczy napisać, że latem 1944 roku na froncie wschodnim Wehrmacht tracił około 10 tysięcy żołnierzy dziennie. Wymowa tych liczb jest dla Polaków przerażająca. (...) Jeden zabity Niemiec, Rosjanin, Azer czy Ukrainiec kosztował nas 10 żołnierzy Armii Krajowej i około 90 cywilów. W sumie blisko 100 do 1. W całej tysiącletniej historii Polski nie stoczono bitwy, w której krew polska byłaby tak tania....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta