Kolarz, który ratował Włochy
Gino Bartali, wielokrotny zwycięzca Tour de France i Giro Italia, zapisał piękną kartę we włoskim ruchu oporu.
Korespondencja z Rzymu
Gino Bartali, jedna z ikon włoskiego sportu, wygrał Tour de France przed i po wojnie. Podczas niemieckiej okupacji ratował Żydów przed wywózką do Auschwitz, a jedną z rodzin przechowywał we własnym mieszkaniu. Szeroka włoska opinia publiczna o szczegółach dowiaduje się dopiero teraz, dzięki wydanej właśnie książce „Droga ku odwadze" Aili i Andresa McConnon.
Pod koniec września 1943 r. do Bartalich zadzwonił arcybiskup Florencji kardynał Elia Dalla Costa, który trzy lata wcześniej udzielił im ślubu. Zaprosił Bartalego do siebie i w pałacu arcybiskupim wyjaśnił, że Niemcy i faszyści wyłapują Żydów, których czeka wywózka do Niemiec i śmierć, a Toskania jest pełna żydowskich uchodźców, potrzebujących fałszywych dokumentów. Kardynał znalazł fałszerza w Asyżu, ale potrzebował łącznika. Ostrzegł, że wpadka grozi śmiercią albo obozem koncentracyjnym. Bartali się zgodził i od tej pory przez wiele miesięcy regularnie przewoził w ramie roweru zdjęcia i dokumenty wkładane w rurę przez otwór po zdjętym siodełku. Czasem przekazywał je innemu łącznikowi, a czasem dostarczał osobiście zainteresowanym tam, gdzie się ukrywali.
Tysiąc uratowanych
Co więcej, na rowerze prowadził rekonesans przy linii frontu, by wybadać jak najbezpieczniej powieźć i podprowadzić Żydów do przewodników,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta