Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na niższe raty trzeba czasem poczekać

12 września 2013 | Moje Pieniądze
Nie wszyscy w równym stopniu  odczuwają spadek stóp procentowych
źródło: Rzeczpospolita
Nie wszyscy w równym stopniu odczuwają spadek stóp procentowych

kredyty | Bardzo często oprocentowanie jest uzależnione od stawki rynkowej. Ale stawka maleje, a my wciąż płacimy odsetki w takiej samej wysokości. Dlaczego?

Anna ogonowska-rejer

Nie zawsze spadek stawki WIBOR, wyznaczającej wysokość stóp procentowych obowiązujących na rynku, oznacza automatyczną zmianę oprocentowania kredytu zaciągniętego przez klienta. Nawet jeśli w umowie kredytowej jest zapisane, że te dwie wielkości są ze sobą powiązane. Oprocentowanie pożyczki bankowej może zmieniać się co jeden, dwa, trzy, sześć miesięcy, a nawet tylko raz w roku. Wszystko zależy od warunków umowy.

Do dokumentu tego warto zajrzeć, jeśli bank nie zmienił jeszcze oprocentowania naszego kredytu, choć stopy rynkowe spadają. Może okazać się, że oprocentowanie oparte jest na stawce WIBOR 12M (stawka dwunastomiesięczna), której wartość jest odczytywana przez bank raz w roku.

Przeważnie oprocentowanie kredytu jest sumą podstawowej stopy rynkowej i marży banku (marża ta decyduje o wysokości zarobku instytucji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9637

Wydanie: 9637

Spis treści
Zamów abonament