Czego radcowie i adwokaci nie potrafią
Wprowadzenie przymusu adwokacko-radcowskiego w sądach ograniczałoby poważnie możliwości świadczenia pomocy prawnej przez rzeczników patentowych – pisze rzecznik.
W artykule „Młodością silni..." mec. Andrzej Tomaszek, w trosce o rozszerzenie zawodowej aktywności adwokatów, postuluje ustanowienie przymusu adwokacko-radcowskiego w sądach powszechnych od szczebla sądu okręgowego oraz w sądownictwie administracyjnym. Autor swoje stanowisko motywuje tym, że „prawidłowy model pełnomocnictwa procesowego powinien opierać się na kryterium profesjonalizmu". Ponadto autor wyraża opinię, że „adwokat powinien mieć prawo występowania w każdym postępowaniu, także w zmonopolizowanym obecnie przez rzeczników patentowych postępowaniu rejestrowym na rzecz osób zagranicznych".
Realizacja postulatów mec. Andrzeja Tomaszka w istocie poszerzyłaby rynek usług adwokatów, jednak zarówno treść tych propozycji, jak i ich uzasadnienie w części, w której autor wyraża pogląd, że obecny ustawowy model pełnomocnika procesowego nie zapewnia profesjonalnej pomocy procesowej stronom postępowań sądowych budzi mój głęboki sprzeciw jako rzecznika patentowego.
Według obecnego stanu prawnego pełnomocnikiem procesowym przed sądami powszechnymi oraz sądami administracyjnymi w sprawach własności przemysłowej może być poza adwokatem i radcą prawnym także rzecznik patentowy.
Ustawa o rzecznikach patentowych określa, że sprawa własności przemysłowej dotyczy uzyskiwania, zachowywania, wykonywania oraz dochodzenia praw...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta