Jak odzyskać nadpłacony PIT
Wyrok TK, który uznaje za niekonstytucyjne regulacje odnoszące się do podatku od dochodów z nieujawnionych źródeł, umożliwia wznowienie postępowań w tym zakresie. Termin na składanie wniosków minie bezpowrotnie 27 września br.
18 lipca br. Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok (SK 18/09), w którym uznał art. 20 ust. 3 ustawy o PIT w brzmieniu obowiązującym w latach 1998 – 2006 za niezgodny z Konstytucją. Przepis ten był podstawą dla wydawania decyzji wymierzających 75-proc. podatek od dochodów z nieujawnionych źródeł.
W konsekwencji, podatnicy, którzy zapłacili taki podatek, mogą obecnie ubiegać się o zwrot zapłaconych fiskusowi kwot. Na złożenie wniosku o wznowienie postępowania mają jednak czas tylko do 27 września. Podatnicy skrzywdzeni przez fiskusa w prowadzonych od 1998 r. postępowaniach w sprawie nieujawnionych źródeł przychodu, którzy nie złożą wniosków w tym terminie, zaprzepaszczą bezpowrotnie szansę jaką daje im przełomowy wyrok Trybunału.
Pisaliśmy na ten temat w piątek 6 września, „Fiskus zwiera szyki" – D2.
W związku z tą sprawą pojawia się sporo wątpliwości, które zgłaszają nam czytelnicy Rz. Poniżej przedstawiamy zatem odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z wyrokiem TK.
Stawka zgodna z ustawą zasadniczą
- Trybunał Konstytucyjny orzekł, że 75 proc. stawka podatku z art. 30 ust. 1 pkt 7 ustawy o PIT jest zgodna z konstytucją. Czy w związku z tym możliwe jest w ogóle wzruszenie decyzji wymierzających ten 75-proc. podatek?
Stawka podatkowa jest tylko jednym z elementów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta