Kiedy dochodzi do nadużycia prawa do odliczenia VAT
Jeżeli zawarte umowy oraz wynikające z nich kary pieniężne będą miały na celu wyłącznie wygenerowanie wierzytelności skompensowanych następnie z zobowiązaniami, to w ten sposób stworzono jedynie pozory zapłaty między podmiotami
Tak orzekł WSA w Bydgoszczy w wyroku z 23 lipca 2013 r. (I SA/Bd 378/13).
Spółka złożyła korektę deklaracji VAT, w której wykazała podatek naliczony w kwocie ok. 3,5 mln zł z tytułu nabycia nieruchomości i ruchomości od podmiotów, na których rzecz świadczyła usługi.
Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej zakwestionował zasadność rozliczenia. Ustalił, że przed dostawą towarów podmioty transakcji zmieniły postanowienia zawartych umów o świadczenie usług w ten sposób, że w razie ich rozwiązania zwiększono wysokość kar umownych. Spółka wypowiedziała te umowy i zażądała od kontrahentów zapłaty kar umownych. Następnie dokonano na jej rzecz odpłatnych dostaw towarów.
Zapłata za nie nastąpiła w drodze potrącenia wierzytelności przysługujących spółce z tytułu kar umownych, powstałych w wyniku rozwiązania umów. W konsekwencji organ uznał, że w ten sposób stworzono pozory zapłaty za nabyte towary, wyłącznie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta