Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie każda kara może być kosztem

12 września 2013 | Prawo i praktyka | Lidia Rubińska

Kontrahenci często się umawiają, że konsekwencją niewywiązania się przez któregoś z nich z umowy będzie obowiązek uiszczenia odpowiedniej kwoty na rzecz drugiej strony. Zapłaconej sumy nie odlicza się od przychodów. Ale nie zawsze

Istotą kary umownej i odszkodowania jest wyrównanie strat czy szkód z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania.

Kara umowna jest uregulowana w art. 483 kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem, w zastrzeżeniu kary umownej strony postanawiają, że naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego nastąpi przez zapłatę określonej sumy pieniężnej.

Co mówią przepisy

Według art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy o CIT (art. 23 ust. 1 pkt 19 ustawy o PIT) nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów kar umownych i odszkodowań z tytułu wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług oraz zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad albo zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonanych robót i usług.

Musi istnieć związek

Kary umowne i odszkodowania niezwiązane z wadliwością mogą stanowić koszt uzyskania przychodu, jeżeli zostały poniesione w celu zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Takie stanowisko zostało wyrażone w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 4 kwietnia 2013 r. (I SA/Po 106/13).

Sąd wskazał, że „zasadniczym kryterium uznania kary umownej za koszt podatkowy jest określenie »w celu« - oznacza to pozostawanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9637

Wydanie: 9637

Spis treści
Zamów abonament