Wideo na żądanie szybko rośnie
Wydatki na oglądanie filmów, seriali i programów w trybie VoD wyłącznie w ramach ofert płatnej telewizji sięgną w 2018 r. na świecie 6 mld dolarów.
Te 6 mld dol. z wideo na żądanie (VoD – video on demand) będzie oznaczało wzrost o 44 proc. wobec ubiegłego roku – podaje firma badawcza Research and Markets. Ale jej wyliczenia nie obejmują tzw. SVoD (subskrypcyjnego wideo na żądanie, czyli pakietów z filmami, serialami i programami telewizyjnymi wykupywanymi u operatorów płatnej telewizji na określony czas – zazwyczaj na miesiąc) ani wpływów internetowych platform z filmami (jak amerykański Netflix czy polski TVN Player).
Obecnie udział wideo na żądanie w całym rynku płatnych telewizji szacowanym przez Research and Market na 184 mld dol., wynosi na świecie 2,3 proc. Za sześć lat zwiększy się do 2,9 proc. Najwięcej będą wtedy płacić za wideo na żądanie klienci sieci kablowych: 2,77 mld dol. (obecnie rocznie wydają na tę usługę ok. 1 mld dol.), abonenci platform satelitarnych wydadzą łącznie 1,79 mld dol., a IPTV (telewizji dystrybuowanej z wykorzystaniem łącz internetowych) 1 mld dol. (ale za to najszybciej wzrosną, bo podwoją się w tym okresie).
– Trudno powiedzieć, dlaczego akurat operatorzy kablowi odnotują najwyższe wpływy z tej usługi. Ale może to wynikać z tego, że wideo na żądanie jest najbardziej zadomowione w ofercie kablówek, bo operatorzy sieci kablowych najwcześniej wdrażali te usługi – zauważa Jerzy Straszewski, prezes Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej zrzeszającej sieci kablowe.
Choć takie usługi, jak VoD...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta