E-faktury pomagają w biznesie
Do popularyzacji elektronicznych faktur niezbędne są zmiany w administracji publicznej.
Polska jest na szarym końcu w Europie, jeśli chodzi o stosowanie e-faktur. Ponadto tego typu dokumenty przesyłane przez Internet mają zazwyczaj postać dokumentów PDF, które i tak trzeba następnie ręcznie wprowadzać do systemów IT, żeby móc uregulować należność. Szansą na rozwój rynku e-faktur są jednak zmiany prawne. Od początku 2013 r. weszło w życie rozporządzenie ministra finansów liberalizujące kwestię stosowanie e-faktury. Została wprowadzona tzw. zgoda domniemana na otrzymanie faktury elektronicznej.
Długa lista plusów
Uczestnicy Okrągłego Stołu „Rzeczpospolitej", którego tematem była „Cyfrowa Polska – e- faktura jako konieczność cywilizacyjna", zgodnie podkreślają, że masowe stosowanie e-faktur niesie za sobą szereg korzyści.
– Po pierwsze klient otrzymuje je znacznie szybciej, bo odpada pośrednik, czyli doręczyciel, któremu ponadto trzeba zapłacić za usługę. Odbiorca e-faktury może łatwo uregulować należność, kopiując numer konta, zamiast przepisywać go ręcznie z papierowej faktury. Odpada również ryzyko pomyłki przy przepisywaniu ciągu liczb. Ważną sprawą jest też ekologia. Nie marnujemy papieru, do którego produkcji zużywa się mnóstwo wody. Oszczędności ma również wystawca faktur. Nie musi kupować papieru, drukować dokumentu ani płacić doręczycielowi – wylicza Jakub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta