Kaucja gwarancyjna bez obowiązku korekty kosztów
Potrącenie jest jedną z form wygaśnięcia zobowiązania w wyniku wykonania świadczenia przez umorzenie wzajemnych wierzytelności między stronami.
W interpretacji Izby Skarbowej w Poznaniu z 3 kwietnia 2013 r. (ILPB3/423-23/13-2/AO) odniesiono się do kwestii konieczności korekty kosztów w przypadku zatrzymania kaucji gwarancyjnej, według przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2013 r.
Stan faktyczny
Spółka z branży budowlanej podejmuje współpracę z wykonawcami. Wynagrodzenie za całość prac budowlanych zrealizowanych na rzecz spółki określane jest w formie ryczałtu. Każdorazowo z wynagrodzenia częściowego netto spółka potrąca kaucję gwarancyjną. Wysokość potrącanej kaucji jest różna i jest ustalana każdorazowo z wykonawcą. Co do zasady nie przekracza jednak 15 proc. wartości wynagrodzenia należnego wykonawcy. Kaucja ta ma zabezpieczyć ewentualne roszczenia z tytułu nieprawidłowo wykonanych prac przez wykonawcę. Po odbiorze końcowym bez usterek spółka zwalnia część potrącanej z wynagrodzenia kaucji i wypłaca ją wykonawcy.
Ponadto w zawieranych przez spółkę umowach ustalany jest tzw. roczny przegląd jakościowy, polegający na tym, że w terminie roku od daty odbioru końcowego spółka dokonuje spisu wszystkich usterek i wad, które...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta