Spółka potrąci wydatki na podnoszenie kwalifikacji przez pracowników
CIT | Jeżeli zatrudniona osoba zapisuje się na kursy i szkolenia, a pracodawca pokryje za nią opłaty za przejazdy, podręczniki czy zakwaterowanie, to uiszczone kwoty może zaliczyć do kosztów swojej działalności.
- Pracodawca może pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe przyznać dodatkowe świadczenia, czyli np. pokryć opłaty za kształcenie, przejazd, podręczniki i zakwaterowanie. Czy wszystkie poniesione przez pracodawcę wydatki mogą zostać przez niego uznane za koszty uzyskania przychodu? – pyta czytelnik.
Zgodnie z art. 1031 kodeksu pracy przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą. Zgodnie zaś z art. 1033 k.p. pracodawca może przyznać pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe dodatkowe świadczenia, w szczególności pokryć opłaty za kształcenie, przejazd, podręczniki i zakwaterowanie.
Jaki był cel
Poniesione przez pracodawcę wydatki na podnoszenie kwalifikacji podlegają weryfikacji jako koszt uzyskania przychodu na zasadach ogólnych, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. Zgodnie z tym przepisem kosztem uzyskania przychodów jest wyłącznie taki koszt, który spełnia kumulatywnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta