Jak prawidłowo zredagować umowę o roboty budowlane
INWESTYCJE | Inwestor może bez uprzedniego wezwania odstąpić od umowy wówczas, gdy wykonawca opóźnia się z rozpoczęciem lub ukończeniem robót tak dalece, że nie jest prawdopodobne, aby ukończył je w czasie umówionym.
Marcin Nosiński
Zdarza się, że inwestor pilnie szuka pomocy prawnej, ponieważ właśnie „odstąpił" od umowy z niesolidnym wykonawcą. Ten zaś odpisał, że inwestor nie miał do tego prawa i to on odstępuje od umowy. Dochodzi do konsternacji. Kojarzy się to z meczem, w którym gospodarz spotkania, będąc na własnym boisku, czuje się zepchnięty do defensywy od pierwszych minut meczu.
Wyobraźmy sobie, że strony zawarły umowę o roboty budowlane, na mocy której wykonawca zobowiązał się wykonać określony obiekt. W trakcie realizacji doszło do sporów na tle opóźnień oraz niewłaściwego wykonania części robót. W końcu inwestor postanowił odstąpić od umowy na podstawie klauzuli umownej przewidującej taką możliwość, z tym że wspomniana klauzula nie zawierała terminu końcowego na wykonanie prawa odstąpienia. Oświadczenie inwestora o odstąpieniu zostało poprzedzone pisemnym wezwaniem wykonawcy do usunięcia uchybień, w tym ukończenia opóźnionych prac z zagrożeniem, że następnym krokiem może być odstąpienie na podstawie owej klauzuli umownej....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta