Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ile czasu ma przewoźnik

02 października 2013 | Prawo i praktyka

  • Jakie są terminy przedawnienia roszczeń przedsiębiorcy  z tytułu międzynarodowej umowy przewozu drogowego – pyta czytelnik.

Problemy międzynarodowych przewozów drogowych towarów reguluje Konwencja o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR) z 19 maja 1956 r. Najpierw należy wyjaśnić, kiedy dochodzi do międzynarodowego przewozu i tym samym kiedy stosuje się postanowienia konwencji CMR. Otóż ma ona zastosowanie do każdej umowy o zarobkowy przewóz drogowy towarów pojazdami, jeżeli miejsce przyjęcia przesyłki do przewozu i miejsca przewidziane dla jej dostawy znajdują się w dwóch różnych krajach, z których przynajmniej jeden jest krajem członkowskim. Konwencję stosuje się niezależnie od miejsca zamieszkania i przynależności państwowej stron umowy przewozu, a tym samym konwencję stosuje się także m.in., gdy obie strony umowy mają siedziby w Polsce.

Kwestia przedawnienia roszczeń z umowy przewozu międzynarodowego uregulowana jest w art. 32 konwencji CMR. Terminy przedawnienia, jak i sposoby ich obliczania mają zastosowanie do roszczeń obu stron umowy przewozu i dotyczą roszczeń stron powstałych wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązań wynikających z umowy przewozu.

Są szczególne przypadki

Generalną zasadą jest, że roszczenia,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9654

Wydanie: 9654

Spis treści
Zamów abonament