Gdy eksport pośredni jest wykonywany w transakcji łańcuchowej
Jeśli wywóz towarów poza terytorium UE jest realizowany w ramach kilku dostaw, tylko jedna z nich jest uznawana za ruchomą. Tylko jeden z dostawców może więc korzystać ze stawki 0 proc. w podatku od towarów i usług.
1 kwietnia 2013 r. zaczęły obowiązywać zmodyfikowane regulacje w zakresie transakcji łańcuchowych, czyli takich, w których uczestniczą więcej niż dwa podmioty, a towary są wydawane bez- pośrednio przez pierwszy podmiot do ostatniego w kolejności nabywcy. W szczególności zmodyfikowane zostały przepisy dotyczące zasad przypisywania transportu do jednej z dostaw w łańcuchu.
W tym kontekście warto przeanalizować wpływ zmienionych regulacji na zasady rozpoznawania eksportu pośredniego. W przypadku bowiem, gdy jest on dokonywany w ramach transakcji łańcuchowej, zachodzi konieczność zastosowania do niego reżimu właściwego dla takich transakcji. Oznacza to, że mimo dokonania kilku dostaw, tylko jedna z nich jest uznawana za tzw. dostawę ruchomą, a zatem tylko jeden z dostawców może rozliczyć eksport i skorzystać ze stawki zero proc. VAT.
Kiedy ma zastosowanie
Zgodnie z ustawą o VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 kwietnia 2013 r., przez eksport pośredni należy rozumieć wywóz towarów będących przedmiotem dostawy z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej dokonany przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta