Ważna jest kwalifikacja lokalu
Ulepszenie nieruchomości mającej status środka trwałego, którego wartość przekracza 15 000 zł, to odrębny składnik majątku. Oddzielne są też dla nich limity czasowe dla korekty VAT odliczonego przy zakupie.
- Podatnik nabywa nieruchomość ze zwolnieniem z VAT (bo zwolnienie jest w praktyce zasadą), a następnie dokonuje remontów, często w kwotach nieprzekraczających 30 proc. wartości nieruchomości. Jak rozliczyć VAT w takiej sytuacji ? – pyta czytelnik.
Zdaniem organów podatkowych i sądów (np. Izba Skarbowa w Łodzi w interpretacji z 4 listopada 2011 r., IPTPP2/ 443-448/11-2/PM; WSA w War- szawie w wyroku z 2 czerwca 2010 r., III SA/Wa 2080/09) VAT należy zwrócić (dokonać korekty). Ich zdaniem zastosowanie będzie tu mieć art. art. 91 ust. 7d ustawy o VAT, który nie zawiera ograniczeń czasowych dokonywania korekt od nabywanych towarów i materiałów niebędących środkami trwałymi.
Analizując powyższy problem trzeba krótko opisać kwestię korekt w przypadku dostawy budynków >patrz ramka.
Istotne jest, że samo ulepszenie nieruchomości mającej status środka trwałego, którego wartość przekracza 15 000 zł należy traktować jako samodzielny środek trwały. Oddzielne są też limity czasowe dla korekty VAT odliczonego przy zakupie nieruchomości będącej środkiem trwałym od limitu czasowego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta