Razem w konsorcjum czy osobno
PRZETARGI | Przedsiębiorcy mogą się ubiegać o realizację zamówienia publicznego indywidualnie lub wspólnie, poprzez stworzenie konsorcjum (lub alternatywne działania w formie spółki cywilnej), co może zwiększać ich szanse na zdobycie kontraktu.
Instytucja konsorcjum jest uregulowana w bardzo ograniczonym zakresie, co powoduje wiele wątpliwości co do funkcjonowania konsorcjów i stosowania tej formy współpracy w praktyce. Konsorcjum nie ma podmiotowości prawnej i w związku z tym wykazuje pewne podobieństwa do spółki cywilnej.
Nie ulega jednak wątpliwości, że wykonawcą zamówienia jest każdy członek konsorcjum. Taka sytuacja powoduje wiele wątpliwości w zakresie interpretacji przepisów ustawy prawo zamówień publicznych (dalej: pzp) w stosunku do członków konsorcjów, w szczególności przepisów regulujących tak istotne dla wykonawców zagadnienie, jakim jest wykluczenie z postępowania.
Zamawiający w wykluczeniu powinien przedstawić uzasadnienie prawne i faktyczne swojej decyzji
Wykluczenie wykonawcy z postępowania jest przyczyną wielu sporów i kontrowersji. Prawo zamówień publicznych w art. 24 enumeratywnie wymienia sytuacje, których zaistnienie obliguje zamawiającego do wykluczenia nierzetelnego wykonawcy z postępowania o udzielenie zamówienia. Ustawowy katalog ma charakter zamknięty i zamawiający nie może go poszerzyć poprzez wprowadzenie dodatkowych warunków w specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Szczegółowy wykaz podstaw wykluczenia >patrz tabela.
Jakie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta