Skomplikowany VAT przy obrocie nieruchomościami
ZASADY | Prawne wyodrębnienie nieruchomości i wpis do księgi wieczystej nie mają wpływu na pierwsze zasiedlenie i powstanie obowiązku podatkowego.
W obrocie cywilnoprawnym nieruchomościami, w praktyce notarialnej, wieczystoksięgowej oczywiste jest, że odrębna własność lokalu powstaje przez jej wpis do księgi wieczystej. Bez wpisu nie ma odrębnego przedmiotu własności. Inaczej jest w ustawie o VAT. Zgodnie z jej przepisami lokal, pomimo że w sensie prawnym nie istnieje. może być przedmiotem dostawy.
Nie decyduje o zwolnieniu
Ponadto kwestia ustanowienia odrębnej własności lokalu pozostaje bez znaczenia dla możliwości zastosowania dla jego dostawy zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a ustawy o VAT. Jeżeli budynek lub jego określona część były już przedmiotem zasiedlenia, to dostawa lokalu wchodzącego w ich skład korzysta z tego zwolnienia bez względu na to, czy stanowił on odrębny przedmiot własności już w chwili pierwszego zasiedlenia, czy też jego własność została wyodrębniona później. Wniosek ten wynika z wykładni językowej art. 43 ust. 1 pkt 10 (10a), który dotyczy odpowiednio dostawy oraz zasiedlenia „budynków, budowli lub ich części" a nie „budynków, budowli i lokali". Oznacza to, że w sytuacji, w której zbywana, fizycznie wyodrębniona część budynku (lokal) była już przedmiotem pierwszego zasiedlenia, to bez względu na jej status prawny (tzn. czy była wyodrębnionym lokalem, czy nie), może mieć do niej zastosowanie zwolnienie z art. 43 ust. 1 pkt l0 ustawy o VAT (interpretacja Izby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta