Ameryka trochę zamknięta
Budżetowy pat w USA może zostać rozwiązany w każdej chwili. Nie zmieni to jednak faktu, że Amerykanie zafundowali światu spektakl, którego wiele osób nie rozumie.
Danuta Walewska
No bo dlaczego plan zagwarantowania planu opieki zdrowotnej wszystkim Amerykanom jest aż tak kontrowersyjny? I dlaczego to wszystko wydarzyło się akurat w momencie, kiedy gospodarka zaczęła dawać wyraźne oznaki ożywienia.
Jak kruche jest to ożywienie, widać po prognozach Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który właśnie obniżył perspektywy wzrostu PKB w USA na ten rok z 1,7 do 1,6 proc. Różnica niby niewielka, ale chodzi przecież o największą gospodarkę świata i ważny jest każdy ułamek punktu procentowego. Bo ma on wpływ na globalne finanse i nastroje.
Na pozór nic się nie dzieje. Samoloty lądują, pociągi odjeżdżają, restauracje są otwarte. A Ambasada USA w Warszawie nie notuje żadnych zakłóceń w wydawaniu wiz na wjazd do tego kraju. I jej pracowitości trudno się dziwić. Przy 60 tys. wiz wydawanych rocznie w cenie za jedną 160 dol. szkoda byłoby rezygnować z takiego przychodu.
W samych Stanach tańsze są paliwa na stacjach, bo jednak wobec paraliżu dużej części administracji popyt na transport znacznie zmalał. Staniała i ropa, bo USA nie mają budżetu. Więc koło się zamyka.
Bez pytania o kielbasa
Wjeżdżamy na terytorium amerykańskie także bez problemów. Może tylko kontrola paszportowa jest trochę mniej uciążliwa, milsza,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta