Jak rozliczyć sprzedaż zniczy i chryzantem
1 listopada to dzień, kiedy wszyscy urzędnicy ustawowo mają dzień wolny od pracy. Nie znaczy to jednak, że uwadze fiskusa umkną osoby, które bez zarejestrowanej działalności gospodarczej prowadzą handel przed cmentarzami.
Osoby sprzedające koło cmentarzy znicze, czy chryzantemy w większości przypadków nie zdają sobie sprawy z obowiązków, jakie na nich ciążą.
Sposób zarobkowy, zorganizowany i ciągły
Zgodnie z art. 2 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 672 ze zm.) działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność (...) wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.
Analizując literalnie tekst ustawy można stwierdzić, że handel zniczami i chryzantemami z pewnością ma charakter zarobkowy (sprzedaż z marżą) oraz zorganizowany (zakup towarów, transport, opłata za rozłożenie stoiska itp.). Wątpliwości może budzić jedynie ciągły charakter tej działalności. Wszakże chodzi o okres trwający około dwóch tygodni.
Osoba zajmująca się handlem zniczami, może próbować podważyć kwalifikowanie prowadzonej przez siebie działalności jako działalność gospodarcza właśnie ze względu na ową ciągłość, czy raczej jej brak. Może się to jednak okazać działaniem ryzykownym i kosztownym, ponieważ za niezarejestrowanie przedsiębiorstwa w CEiDG grozi kara ograniczenia wolności albo grzywny. Tak stanowi art. 601 § 1 kodeksu wykroczeń.
Trzeba zdecydować od razu
Podatnik, który stwierdził, że sprzedaż, którą ma zamiar wykonywać, jest de facto działalnością gospodarczą, musi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta