Najpierw wniosek, później zakaz
Sąd może pozbawić możliwości prowadzenia działalności gospodarczej dłużnika będącego osobą fizyczną, gdy jego niewypłacalność jest następstwem jego celowego działania lub rażącego niedbalstwa
Łukasz Bernatowicz Klaudia Szkodzińska
Podstawą ogłoszenia upadłości dłużnika jest jego niewypłacalność. Zgodnie z art. 11 ustawy prawo upadłościowe i naprawcze, za niewypłacalnego uznaje się dłużnika, który nie wykonuje wymagalnych zobowiązań pieniężnych.
W przypadku wystąpienia podstaw ogłoszenia upadłości dłużnik jest obowiązany, nie później niż w terminie dwóch tygodni od tego zdarzenia, zgłosić w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości. W przypadku osób prawnych i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej obowiązek ten spoczywa na osobach, które mają prawo je reprezentować same lub łącznie z innymi osobami (członkowie organów zarządzających osobą prawną lub jednostką organizacyjną). Brak wypełnienia tego obowiązku powoduje sankcję w postaci odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną wskutek niezłożenia wniosku w terminie.
Jednak nałożenie odpowiedzialności w przypadku powstania szkody nie jest jedyną sankcją przewidzianą przez ustawę. Art. 373 pun wprowadza możliwość pozbawienia przez sąd prawa prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek oraz pełnienia funkcji członka rady nadzorczej, reprezentanta lub pełnomocnika w spółce...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta