Pacjent narażany na niebezpieczeństwo
zdrowie | Przepisy nie nakładają na szpitale jasnego obowiązku serwisowania sprzętu medycznego. Niektóre oszczędzają i rezygnują z przeglądów.
Konflikt w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Częstochowie ukazuje problem zamiatany od dawna pod dywan. Tam 140 lekarzy złożyło wypowiedzenia m.in. dlatego, że byli zmuszeni leczyć pacjentów na niesprawnym i przestarzałym sprzęcie medycznym. Dołączą do nich ordynatorzy.
– Tomograf komputerowy od dłuższego czasu nie działa, a reszta aparatury nie jest serwisowana. Nie możemy narażać siebie na ryzyko popełnienia błędu, a pacjentów na niebezpieczeństwo – mówi Grażyna Cebula-Kubat z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. – Dostajemy poparcie z całego kraju. Koledzy mówią, że w końcu ktoś ma odwagę pokazać, co dzieje się w szpitalach – mówi Cebula-Kubat.
Poparzenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta