Tylko przedstawiciel może odebrać pismo
Decyzję o zabezpieczeniu na majątku przedsiębiorcy – podatnika musi otrzymać wyznaczony pełnomocnik. W przeciwnym razie doręczenie nie wywoła skutków prawnych.
Regina Drabik
Urząd skarbowy prowadzi w mojej firmie kontrolę podatkową w zakresie rozliczenia podatku od towarów i usług za okres od stycznia do maja 2013 roku. Upoważniłem jako pełnomocnika doradcę podatkowego do wszelkich kontaktów w tym zakresie z organami podatkowymi. Niedawno otrzymałem decyzję naczelnika urzędu skarbowego o zabezpieczeniu na majątku spółki przybliżonej kwoty zaległości podatkowych, w tym podatku od towarów i usług wraz z odsetkami za zwłokę, przed wydaniem decyzji określających wysokość zobowiązania podatkowego za okres styczeń – maj 2013 roku. Decyzja ta została doręczona spółce. Uważam, że taką decyzję powinien otrzymać pełnomocnik, a nie spółka. Po to przecież został ustanowiony. Czy organ podatkowy miał prawo przesyłać decyzję w sprawie zabezpieczenia bezpośrednio firmie? – pyta czytelnik.
Jak wynika z zapytania, przedsiębiorca w trakcie kontroli podatkowej w zakresie VAT ustanowił pełnomocnika w tym postępowaniu do działania w jego imieniu. Organ podatkowy wydał ponadto decyzję o zabezpieczeniu ma majątku firmy zaległości podatkowych w VAT. Pytanie sprowadza się do kwestii prawidłowego doręczenia tej decyzji podatnikowi.
Uprawnienie, a nie powinność
Generalnie ustanowienie pełnomocnika w trakcie kontroli podatkowej jest prawem podatnika, z którego może on skorzystać, ale nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta