Prawo do akcji w spadku
Nieodpłatna możliwość nabycia akcji przez pracownika podlega dziedziczeniu. Spadkobiercy uprawnionego mogą dochodzić swych praw zgodnie z ustawą o komercjalizacji i prywatyzacji, a w razie nieuzasadnionej odmowy – przed sądem.
Prawo do nieodpłatnego nabycia akcji przysługuje m.in. pracownikom prywatyzowanych przedsiębiorstw państwowych. Zgodnie bowiem z przepisami ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji (dalej: ustawa) uprawnionym pracownikom przysługuje prawo do nieodpłatnego nabycia do 15 proc. akcji objętych przez Skarb Państwa w dniu wpisania spółki do rejestru (art. 36 ust. 1 ww. ustawy). Zdarza się jednak, że uprawnieni pracownicy nie zdołają skorzystać z tego prawa np. z powodu nagłej śmierci. Rodzą się wówczas wątpliwości, czy to uprawnienie ma dziedziczny charakter, czy spadkobiercy pracownika mogą ubiegać się o nieodpłatne nabycie akcji i jakie muszą spełniać warunki.
Przejście majątku
Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów kodeksu cywilnego. Do spadku nie należą jednak prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta