Uprawnienia pracowników związane z rodzicielstwem (przepisy z komentarzem)
DZIAŁ ÓSMY KODEKSU PRACY
Art. 176. [Prace wzbronione kobietom]
Nie wolno zatrudniać kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia. Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, wykaz tych prac.
Komentarz
Pracodawca nie może zatrudnić kobiety przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia, nawet gdyby się ona na to zgodziła. Z tego wymogu szefa nie zwalnia nawet to, że pracownica nie zgłosiła ciąży, choć jest ona już widoczna. Naruszenie m.in. tej regulacji może skutkować nałożeniem na zlecającego takie prace podwładnym grzywny w wysokości od 1 tys. zł do nawet 30 tys. zł (art. 281 pkt 5 k.p.).
∑ Kodeks nie wymienia zajęć, których nie wolno wykonywać pracującym paniom. Odsyła do listy określonej w rozporządzeniu Rady Ministrów z 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet (DzU nr 114, poz. 545 ze zm.). Te prace odnoszą się do poszczególnych grup pracownic:
> wszystkich (pkt I. 1-6, III. 1-2, V. 1 wykazu),
> w ciąży (pkt III. 3, IV. 1, V. 2),
> w okresie karmienia piersią (pkt IV. 2),
> w ciąży i karmienia piersią (pkt I. 7, II, VI, VII, VIII, IX).
Kobietom nie wolno m.in. podejmować nadmiernego wysiłku fizycznego, dźwigać określonych ciężarów,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta