Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego z 19 września 2013 r.
(DzU z 2013 r., poz. 1139) – obowiązujące od 1 października 2013 r.
§ 1. [Termin na złożenie wniosku]
Wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego składa się pracodawcy w formie pisemnej na dwa tygodnie przed rozpoczęciem okresu, w którym zamierza się korzystać z tego urlopu.
Komentarz
Pracownik, który chce pójść na urlop wychowawczy, musi przynajmniej na 2 tygodnie przed jego rozpoczęciem złożyć pracodawcy pisemny wniosek w tej sprawie. Pracodawca – po sprawdzeniu prawdziwości i aktualności przesłanek z art. 186 k.p. – jest obowiązany udzielić urlopu wychowawczego na okres wskazany we wniosku pracownika.
∑ Dwutygodniowe uprzedzenie szefa o zamiarze wykorzystywania wychowawczego dotyczy każdego pracownika, bez względu na rodzaj umowy o pracę (umowa bezterminowa, na czas określony, na czas wykonania określonej pracy), wymiar czasu pracy (umowa na cały etat czy na pół etatu), wcześniejsze korzystanie z tego uprawnienia (gdy wniosek dotyczy kolejnej części wychowawczego). Także wszystkich rodziców na etatach obowiązuje ta sama procedura ubiegania się o wychowawczy – każdy, kto chce skorzystać z tego urlopu, musi przedłożyć szefowi pisemny wniosek w tej sprawie. Ustne poinformowanie go o chęci wybrania tego uprawnienia nie wystarczy. Pracodawca, który nie otrzymał pisemnego wniosku pracownika, nie udzieli mu wychowawczego.
§ 2. [Treść wniosku; dodatkowe oświadczenia i dokumenty]
1....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta