Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wyższa emerytura po przeliczeniu kapitału początkowego

31 października 2013 | Prawo i praktyka | Magdalena Januszewska

Zmiana przepisów to dla ubezpieczonych możliwość ponownego ustalenia świadczenia. Od decyzji ZUS nie jest jednak łatwo się odwołać. Trudności wynikają m.in. z potrzeby obliczenia wartości przedmiotu zaskarżenia.

Ostatnia nowelizacja dotycząca zasad ustalania kapitału początkowego weszła w życie 1 października 2013 r. (art. 174 ust. 3b ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.). Przypomnijmy, że zasadniczo oblicza się go dla urodzonych po 31 grudnia 1948 r., którzy byli ubezpieczeni przed 1 stycznia 1999 r. Służy on uwzględnieniu składek danej osoby sprzed tej daty tak, aby można było je wziąć pod uwagę, obliczając emeryturę według nowych zasad.

Jakie zmiany

Znowelizowany przepis odnosi się do sytuacji, w której okres wskazany do ustalenia podstawy wymiaru kapitału początkowego obejmuje rok kalendarzowy, w którym dana osoba pozostawała w ubezpieczeniu społecznym na podstawie prawa polskiego jedynie przez część miesięcy. W uproszczeniu chodzi o to, że teraz kilkumiesięczne zarobki tej osoby dzieli się przez średnie krajowe zarobki z kilku miesięcy, a nie z całego roku, jak to było dotychczas. Na starym sposobie obliczania tracili ci, którzy do wyliczenia kapitału początkowego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9679

Wydanie: 9679

Spis treści

Pożegnania listopad 2010 – październik 2011

Zamów abonament