Sprzedaż karty pre paid bez obowiązków wobec fiskusa
Odpłatne przekazanie klientowi dokumentu uprawniającego okaziciela do zakupów w danym sklepie, czy sieci nie podlega VAT. Nie jest bowiem dostawą towarów ani świadczeniem usług. Nie może być wykazana na fakturze lub rachunku.
Marcin Szymankiewicz
W obrocie handlowym funkcjonują wystawiane na okaziciela karty przedpłacone (karty pre paid, często określane mianem kart upominkowych, czy kart prezentowych). Zazwyczaj są to elektroniczne bony towarowe, na których zapisana jest informacja o wysokości środków pieniężnych uprawniających do zakupów, choć karty takie mogą wystąpić w formie papierowego bonu towarowego o określonym nominale. Są one w istocie znakami legitymacyjnymi uprawniającymi do wymiany zgromadzonych na nich środków pieniężnych na towary bądź usługi. Karty przedpłacone upoważniają do zakupu w określonym terminie dowolnego towaru w sklepach wystawcy karty. Po upływie określonego terminu nie jest możliwa realizacja praw wynikających z danej karty. W przypadku przeterminowania karty, środki pieniężne wpłacone w zamian za jej wydanie nie podlegają zwrotowi.
Czynność neutralna
Opodatkowaniu VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Przez odpłatną dostawę towarów rozumie się zasadniczo przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 in principio ustawy o VAT). Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6 ustawy o VAT). Z kolei przez odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju rozumie się zasadniczo każde...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta