Pensja za czas odsunięcia od pracy jak ekwiwalent za urlop
Za czas zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy, szef powinien wypłacić mu wynagrodzenie skalkulowane według reguł wyliczania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.
Sytuacja, w której pracownik zostaje zwolniony z konieczności realizowania przypisanych mu zadań służbowych, nie jest uregulowana w przepisach prawa pracy, z nielicznymi wyjątkami dotyczącymi niektórych grup pracowników (np. osób pracujących w służbie cywilnej). Niemniej jednak w piśmiennictwie i orzecznictwie sądowym dopuszcza się takie rozwiązanie w odniesieniu do wszystkich zatrudnionych. Sięga się po nie głównie w okresie wypowiedzenia umowy o pracę.
To, że zdolny do pracy podwładny, za wiedzą i przyzwoleniem pracodawcy, nie musi stawiać się w firmie, nie może pozbawiać go prawa do wynagrodzenia. Właściwe obliczenie pensji w tym przypadku pozwoli uniknąć zatrudniającemu ewentualnych sporów i konfliktów.
Najlepiej za zgodą
Najbezpieczniejszą opcją dla firmy jest zwolnienie z obowiązku wykonywania pracy po wcześniejszym uzgodnieniu tego z pracownikiem. W wyroku Sądu Najwyższego z 26 kwietnia 2011 r. (II PK 302/10) czytamy, że: „zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę może być wynikiem porozumienia zawartego między pracodawcą i pracownikiem. Dochodzi wówczas do zawarcia dodatkowej umowy między stronami umownego stosunku pracy, kształtującej wzajemne prawa i obowiązki stron w okresie wypowiedzenia. Jeżeli z takiej umowy nie wynika obowiązek pracownika wykorzystania urlopu wypoczynkowego w okresie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta