Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podatnikiem nie jest konsorcjum, tylko jego uczestnicy

04 listopada 2013 | Prawo i praktyka | Łukasz Czekański
Łukasz Czekański
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Łukasz Czekański

DEFINICJE | Funkcjonowanie wspólnego przedsięwzięcia ogranicza się do czasu realizacji konkretnego celu gospodarczego. Nie wymaga rejestracji ani siedziby. Ustawa o CIT określa jednak w takim przypadku zasady podziału przychodów i kosztów.

Zasady działania konsorcjum nie są w polskich przepisach odrębnie uregulowane.  Dopuszczalność zawierania tego rodzaju umów wynika z obowiązującej zasady swobody umów, wyrażonej w art. 3531 k.c. Strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. Przyjmuje się, że konsorcjum jest organizacją zrzeszającą kilka podmiotów na określony czas, w konkretnym celu gospodarczym. Celem zawiązania konsorcjum jest najczęściej wspólna realizacja konkretnego przedsięwzięcia gospodarczego, które ze względu na potencjał finansowy, konieczność zaangażowania znacznych zasobów ludzkich oraz wyposażenia, przekracza możliwości finansowe i organizacyjne jednego podmiotu (np.: budowa autostrady czy lotniska). Funkcjonowanie konsorcjum ma zwykle charakter tymczasowy - po osiągnięciu celu, do którego zostało powołane, jest ono rozwiązywane.

Konsorcjum nie jest odrębnym podmiotem gospodarczym. Nie podlega więc obowiązkowi rejestracji, nie musi mieć odrębnej siedziby czy też własnej nazwy. Podmioty tworzące konsorcjum prowadzą swoją dotychczasową działalność niezależnie od zadań realizowanych w ramach konsorcjum z innymi podmiotami....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9681

Wydanie: 9681

Spis treści
Zamów abonament