Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gruzja bez korekty

04 listopada 2013 | Publicystyka, Opinie | Konrad Zasztowt
źródło: pism

Jeśli misja Iwaniszwilego miała polegać 
na zawróceniu Gruzji ze ścieżki integracji 
z NATO i UE, to należy uznać, że się nie powiodła – twierdzi analityk PISM.

Konrad Zasztowt

Zwycięstwo Giorgiego Margwelaszwilego, kandydata rządzącej koalicji Gruzińskie Marzenie, w pierwszej turze wyborów prezydenckich nie było zaskoczeniem, choć jest on w polityce nowicjuszem, a jedynym jego dokonaniem było sprawowanie funkcji ministra oświaty. Aby wygrać wybory,  wystarczyło mu poparcie najpopularniejszego polityka w Gruzji – premiera Bidziny Iwaniszwilego.  Ważniejsza od wyniku wyborczego będzie jednak zmiana na stanowisku szefa rządu. Iwaniszwili zadeklarował odejście od polityki tuż po wyborach. W sobotę ogłosił nazwisko nowego premiera. Będzie nim dotychczasowy minister spraw wewnętrznych Irakli Garibaszwili. Po wejściu zmian konstytucyjnych wraz z początkiem kadencji Margwelaszwilego premier przejmie większość uprawnień pozostających dotąd w rękach prezydenta.

Cała władza w ręce Marzenia

Zarówno Margwelaszwili, jak i Garbaszwili weszli do polityki wraz Iwaniszwilim dwa lata temu, tworząc Gruzińskie Marzenie. Początkowo był to ruch społeczny, następnie partia, która wraz z pięcioma koalicjantami przejęła władzę po wyborach parlamentarnych rok...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9681

Wydanie: 9681

Spis treści
Zamów abonament