Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Efekty będą po 2013 roku

04 listopada 2013 | Ekonomia
autor zdjęcia: Darek Golik
źródło: Fotorzepa

Barbara Kudrycka | Wciąż czeka nas długa droga, aby jeszcze bardziej zaktywizować sektor prywatny do finansowania badań i rozwoju, choć zmierzamy już we właściwym kierunku – mówi Arturowi Osieckiemu minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Rz: W latach 2007–2013 polskie szkolnictwo wyższe wchłonęło, i to szybko, ogromne pieniądze z UE. Mówi się, że poszły one głównie na mury.

Te pieniądze trafiły nie tylko do uczelni. Z programu „Innowacyjna gospodarka" korzystały również instytuty badawcze i naukowe. Wcześniej najważniejszą przyczyną słabości polskiej nauki był brak nowoczesnej infrastruktury badawczej. Dzięki funduszom strukturalnym udało nam się w szybkim tempie wyposażyć jednostki naukowe w nowoczesną aparaturę i laboratoria. Nawet w tych inwestycjach, które służyły budowie nowych obiektów dydaktycznych, zainstalowano nowoczesne urządzenia badawcze, aby korzystali z nich naukowcy i studenci.

W ostatnim rankingu Komisji Europejskiej Polska spadła do grupy krajów najmniej innowacyjnych. Jak to pani tłumaczy?

Mówimy o starych danych. Ten ranking opiera się na tych z 2010 r. Ostatnio opublikowane dane zarówno przez GUS, jak i Eurostat wskazują, że mamy jedno z najwyższych miejsc w Europie pod względem tempa wzrostu nakładów na B+R, zarówno ze środków publicznych, jak i prywatnych. Poza tym koniec 2011 r. to czas, gdy wchodziła w życie reforma nauki,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9681

Wydanie: 9681

Spis treści
Zamów abonament