Gdy grozi nakaz rozbiórki
PRAWO BUDOWLANE | Jeżeli nie można skorygować sytuacji prawnej budynku, przedsiębiorca musi się liczyć z tym, że nielegalnie wybudowany magazyn czy sklep zostanie przeznaczony do rozbiórki.
Nakaz wydaje nadzór budowlany. Ma prawo to zrobić, jeżeli obiekt budowlany (jego część) została wybudowana bez wymaganego pozwolenia na budowę, albo zgłoszenia lub pomimo wniesienia sprzeciwu przez starostę lub wojewodę – art. 48 oraz 49b prawa budowlanego. Dotyczy to także obiektów będących w trakcie budowy.
Wbrew przepisom
Prawo budowlane zawiera jednocześnie katalog przypadków, kiedy wydaje się nakaz, a mianowicie:
- budowa jest niezgodna z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, a w szczególności: z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a gdy go nie ma – z ustaleniami decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu;
- budowa narusza przepisy, w tym przepisy techniczno-budowlane, w sposób uniemożliwiający doprowadzenie obiektu lub jego części do stanu zgodnego z prawem (np. niezgodne z przepisami są odległości względem budynków na działce sąsiedniej);
- inwestor nie spełnił w wyznaczonym terminie obowiązków nałożonych przez nadzór budowlany, mających na celu doprowadzenie budowy do stanu zgodnego z prawem, lub nie uiścił w terminie opłaty legalizacyjnej.
Warto pamiętać, że samowolą może być tylko część obiektu. Na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta