Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie każdy błąd poprawiamy tak samo

04 listopada 2013 | Ekspert księgowy
Kiedy i jak ujmować błędy
źródło: Rzeczpospolita
Kiedy i jak ujmować błędy
Ramka II
źródło: Rzeczpospolita
Ramka II
Bilans
źródło: Rzeczpospolita
Bilans
Rachunek zysków i strat
źródło: Rzeczpospolita
Rachunek zysków i strat

DOKUMENTY | Wykazanie i prezentacja w księgach oraz sprawozdaniu finansowym pomyłek i niedopatrzeń popełnionych w latach poprzednich zależy od tego, czy istotnie zniekształciły one dane w raportach za te okresy.

Ewelina Woźniak

Aby zagwarantować użytkownikom sprawozdań finansowych możliwość porównywania wynikających z nich danych, zarówno w czasie, jak i pomiędzy podmiotami, w ustawie o rachunkowości (dalej: uor) została zdefiniowana zasada ciągłości. Nakłada ona na podmioty obowiązek stosowania zatwierdzonej polityki rachunkowości w sposób ciągły poprzez dokonywanie w kolejnych latach obrotowych jednakowego grupowania zdarzeń występujących w jednostce, wyceny składników majątku, ustalania wyniku finansowego i sporządzania sprawozdań. W obrocie gospodarczym zdarzają się jednak sytuacje, które powodują zaburzenie porównywalności sprawozdań finansowych. Tym samym spada użyteczność prezentowanych w nich danych finansowych.

Ustawa o rachunkowości w art. 54 pkt 3 stanowi, że w przypadku stwierdzenia przez jednostkę popełnienia w latach poprzednich błędu, w następstwie którego nie można uznać, że zatwierdzone sprawozdanie finansowe jasno i rzetelnie przedstawia sytuację jednostki, powinno się wprowadzić do ksiąg korektę usuwającą błąd.

KSR 7 uszczegóławia zapisy ustawy rachunkowości. Zawiera między innymi definicję błędu >patrz ramka.

DEFINICJA Z KSR7

Za błąd popełniony w latach poprzednich należy uznać wszelkie pominięcia czy też nieprawidłowości w sporządzonych przez jednostkę sprawozdaniach

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9681

Wydanie: 9681

Spis treści
Zamów abonament