Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak ująć darowiznę w księgach

04 listopada 2013 | Ekspert księgowy
źródło: Rzeczpospolita
Joanna Gołębiewska
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Joanna Gołębiewska
Wzór protokołu likwidacji środka trwałego
źródło: Rzeczpospolita
Wzór protokołu likwidacji środka trwałego
Ewidencja księgowa
źródło: Rzeczpospolita
Ewidencja księgowa
Ewidencja księgowa
źródło: Rzeczpospolita
Ewidencja księgowa

EWIDENCJA | Nieodpłatne i jednostronne przekazanie środków trwałych, towarów czy produktów firmy nie jest bezpośrednio związane z prowadzoną przez nią działalnością. Dlatego takie zdarzenia zalicza się do pozostałych kosztów operacyjnych.

W definicji z kodeksu cywilnego darowiznę określa się jako umowę, w której darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego, jednostronnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku. Darczyńca nie może zatem żądać jakiegokolwiek ekwiwalentu za dokonane świadczenie. Przed fizycznym przekazaniem darowizny pomiędzy stronami powinna zostać zawarta umowa sporządzona w formie aktu notarialnego. Niezachowanie odpowiedniej formy umowy nie zawsze jednak powoduje jej nieważność. Wystarczy, aby bezpłatne świadczenie, o którym mowa w umowie darowizny, zostało zrealizowane przez stronę, a wówczas umowa staje się prawnie skuteczna i pozostałe przepisy k.c. dotyczące darowizn mają dalsze zastosowanie.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. h ustawy o rachunkowości (dalej: uor) przekazanie w drodze darowizny aktywów, w tym także środków pieniężnych, należy ewidencjonować na koncie „Pozostałe koszty operacyjne". Wynika z tego, że przedmiotem darowizny mogą być nie tylko środki trwałe, ale i inne składniki majątku trwałego i obrotowego znajdujące się po...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9681

Wydanie: 9681

Spis treści
Zamów abonament