Inny okres użyteczności to zmiana wartości szacunkowych
SPRAWOZDAWCZOŚĆ | Kiedy jednostka uzna, że powinna amortyzować środek trwały przez dłuższy lub krótszy czas, niż pierwotnie założyła, to nie musi przekształcać danych porównawczych.
Ewa Łukaszewska
W poprzednim wydaniu „Eksperta księgowego" przedstawiliśmy pierwszy artykuł dotyczący tematyki Krajowego Standardu Rachunkowości nr 7. Dotyczył ujmowania i prezentacji w sprawozdaniu finansowym zmiany zasad polityki rachunkowości. Dziś piszemy o zmianach wartości szacunkowych oraz o błędach popełnionych w poprzednich latach.
Działalność gospodarcza nieodzownie wiąże się z dokonywaniem różnorodnych operacji gospodarczych, których właściwe ujęcie i odpowiednia wycena ma bezpośredni wpływ na wartości prezentowane w sprawozdaniu finansowym. Większość ujmowanych w księgach transakcji wyceniana jest w sposób precyzyjny wynikający z otrzymanych dokumentów, ale już przy sporządzaniu sprawozdania finansowego niemal każda pozycja aktywów i pasywów może podlegać wycenie i/lub oszacowaniu. Ustawa o rachunkowości nie zawiera bezpośredniej definicji wartości szacunkowej, ale w wielu miejscach posługuje się pojęciem „wiarygodnie określona wartość", które wskazuje na to, że mogą występować przesłanki do korygowania kwot wynikających ze zgromadzonej dokumentacji.
Przybliżone kwoty
Definicję wartości szacunkowej zawiera natomiast Krajowy Standard Rachunkowości nr 7. Określa ją jako przybliżone kwoty pieniężne przyjęte przez jednostkę do wyceny określonych składników aktywów lub pasywów, bądź...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta