Ustanawiając hipotekę, pamiętaj o podatku
Czytelniczka kupiła na kredyt mieszkanie pół roku temu. Jednym z zabezpieczeń spłaty była hipoteka, która została wpisana do księgi wieczystej. Czytelniczka usłyszała, że powinna zapłacić podatek z tego tytułu i grozi jej kara.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 lit h) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, ustanowienie hipoteki podlega podatkowi. Należy zaznaczyć, że ustawa precyzyjnie ustala moment powstania obowiązku podatkowego – z chwilą złożenia oświadczenia o ustanowieniu hipoteki lub zawarcia umowy o ustanowieniu hipoteki.
Zakładając, że czytelniczka zabezpieczyła kredyt hipoteką na własnej nieruchomości (co jest najpowszechniejszą praktyką), obowiązek podatkowy powstał już w dniu złożenia oświadczenia o ustanowieniu hipoteki. Jeżeli hipoteka została ustanowiona od razu w akcie notarialnym – umowie sprzedaży nieruchomości, obowiązek podatkowy powstał z dniem zawarcia tej umowy (z dniem podpisania aktu notarialnego). Nie ma więc żadnego znaczenia data wpisania hipoteki przez sąd do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta